Wszyscy właściciele psów chcieliby, żeby ich pupile byli zdrowi, dobrze odżywieni i pięknie wyglądali. Żeby to osiągnąć, trzeba psa zdrowo karmić. Na rynku jest wiele karm: suche i mokre, drogie i tanie, z dobrym składem i ze złym. Czasami trudno dokonać wyboru. Warto jednak wziąć pod uwagę jeszcze jedną cechę – kraj produkcji. Polscy producenci również oferują karmy dobre jakościowo i w przystępnej cenie. Najlepszym tego przykładem jest Dolina Noteci.

Co znajdziemy w ofercie

Producent proponuje nam karmy suche, mokre oraz przysmaki dla psów. Karmy występują w kilku liniach: Rafi (karma sucha i mokra w puszkach oraz saszetkach), Piper (saszetki), Premium (filety) oraz Natural Taste (karma mokra i przysmak). Jeżeli nasz pies jest wysterylizowany (lub wykastrowany), to sięgnijmy po pokarm, który pozwoli mu utrzymać prawidłową wagę. Gdyby jednak nasz mruczek był już otyły lub miał skłonność do nadwagi, to podajmy mu lekkostrawne pożywienie, które, przy zachowaniu odpowiednich wartości odżywczych, przyspiesza materię. Taki pokarm również znajdziemy w ofercie Doliny Noteci. Poza tym, producent oferuje także karmy dla alergików, dla juniorów i seniorów.

Czy Dolina Noteci jest dobrą karmą?

Dolina Noteci jest dobrą karmą w rozsądnej cenie. To średnia półka, o niezłym składzie. Znajdziemy tu dużą ilość mięsa, oleje, witaminy i taurynę. Brak jest w niej zbóż, cukru i zapychaczy. Niestety nie na każdym opakowaniu znajdziemy pełen skład. Dosyć duży jest również stosunek podrobów do czystego mięsa. Na pewno warto zwrócić uwagę na filety z serii Premium. Co prawda nie jest to karma bytowa, ale dobrze sprawdzi się jako uzupełnienie diety. Przede wszystkim trzeba czytać składy, a jeżeli są bardzo ogólnikowe, to podchodzić do takiej karmy z dystansem. Pamiętajmy, że psy to zwierzęta mięsożerne, więc puszki czy saszetki powinny składać się w większości z mięsa (lub ryb).

Kupować czy nie kupować?

Oto lista plusów i minusów karm Doliny Noteci:

PLUSY

  • dużo mięsa w składzie
  • brak zbóż, cukru, zapychaczy
  • rozsądna cena
  • duży wybór
  • polski producent

MINUSY

  • brak dokładnej informacji o składach
  • przewaga podrobów nad mięsem
  • dostępna tylko w niektórych sklepach

Podsumowując, jeżeli szukamy karmy, która ma niewygórowaną cenę i niezły skład, to Dolina Noteci będzie dla nas odpowiednia. Warto jednak pamiętać, że pomimo kilku linii dedykowanych psom sterylizowanym czy alergikom, to karmy raczej dla psów zdrowych. Dlatego, jeżeli mamy pies z problemami, lepiej zdać się na karmy weterynaryjne. W ostatecznym rozrachunku Dolina Noteci wypada całkiem korzystnie. Na pewno warto sprawdzić, czy posmakuje naszemu mruczkowi.